Uncategorized @fa

بنزین گران میشود !!

سهمیه-بندی-بنزین

سهمیه بندی بنزین

امروزه بنزین به عنوان یکی از تولیدات استراتژیک کشور‌های توسعه یافته شناخته می‌شود که افزایش و یا ثبات قیمت آن باعث تغیر قیمت کالا های دیگر می شود.

در کشور نیز بسیاری از شهروندان در مورد گرانی و یا عدم گرانی قیمت بنزین حساس هستند و احتمالا بنزین گران میشود .در دهه‌های گذشته بنزین هیچگاه از نرخ و کیفیت ثابتی برخوردار نبوده است و با گذر زمان نیز کیفیت و کمیت تولید و نیز ارائه بنزین تغییر کرده است.

گران شدن بنزین

در سال ۱۳۹۳ قیمت بنزین به هر لیتر هزار تومان افزایش یافت و سهیمه بندی بنزین از بین رفت.

این رویه تا نیمه دوم سال ۱۳۹۸ ادامه یافت در این مقطع زمانی دولت به واسطه افزایش هزینه‌های تولید و ارائه بنزین به فکر افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین افتاد. قیمت بنزین بامداد 24 آبان افزایش یافت .

اما منظور ازافزایش قیمت بنزین در سال ۱۴۰۰چیست ؟ عباسی گفته بود پیشنهاد مجلس مشخصا افزایش قیمت بنزین نیست.مجلس طرح دارد بر اساس آن یارانه پنهان انرژی حذف و قیمت‌ها واقعی می‌شود.

با اجرای این طرح، منابع حاصل از واقعی شدن قیمت‌ بنزین می‌تواند در قالب پرداخت نقدی یا اعتباری به دهک‌های پایین جامعه پرداخت شود.

بنزین-مجانی

بنزین-مجانی

ماجرای طرح وان و بنزین گران میشود؟

این طور که مشخص است، مجلس در حال پیگیری طرحی به نام «طرح وان» است که بر اساس آن قیمت بنزین به روز تعیین می‌شود. افراد بر اساس مصرف خود هزینه انرژی را می‌دهند و منابع حاصل شده، در قالب پرداخت به دهک‌های پایین جامعه تعلق می‌گیرد.

او گفته با واقعی شدن قیمت بنزین، یارانه پنهان حذف می‌شود و دولت یارانه‌ را در اختیار مردم می‌گذارد و و انان میتوند هر طور که میخواهند از ان استفاده کنند .

حالا این سوال مطرح است که آیا این طرح مجلس، مقدمه تغییر قیمت بنزین است و آیا امسال باید انتظار افزایش قیمت بنزین را داشت؟

بنزین 1500 میماند

بر اساس کلیات لایحه بودجه سال جاری قیمت بنزین در سال جاری بدون تغییر می‌ماند.

رئیس مجلس هم اعلام کرده بود که قیمت بنزین افزایش پیدا نمی‌کند. بنزین سهمیه‌ای لیتری ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد لیتری ۳۰۰۰ تومان است.

معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه هم سال گذشته در زمان تصویب لایحه بودجه گفته بود که در سال ۱۴۰۰ قیمت بنزین هیچ افزایشی نخواهد داشت.

یارانه پنهان

جناب ابراهیم رئیسی بارها به موضوع یارانه پنهان اشاره کرده و گفتند که تصمیم دارند کسری بودجه کشور را با حذف یارانه‌های پنهان جبران کنند.

، نامزدهای اصولگرای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ و بالاخص ابراهیم رئیسی بارها به موضوع یارانه پنهان اشاره کرده و گفتند که تصمیم دارند کسری بودجه کشور را با حذف یارانه‌های پنهان جبران کنند.

یارانه‌های پنهانی که گفته می‌شود بخش عمده آن در حامل‌های انرژی نهفته است و موجب شکاف قیمت انرژی در ایران و جهان شده است.

داود سوری، اقتصاددان در این باره میگوید پیش‌بینی می‌شود دولت از طریق فروش اوراق و افزایش مالیات‌ها کسری بودجه را جبران کند.

این اقتصاددان، به مشکلاتی که با افزایش قیمت بنزین به وجود آمد اشاره می‌کند.

 

سیدحمید پورمحمدی قبلا در همین باره گفته بود: سال آینده هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین وجود ندارد.

قیمت بنزین از ۲۴ آبان سال ۹۸ افزایش پیدا کرد و سهمیه‌بندی انجام شد.

از آن زمان قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای هزار و ۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳ هزار تومان و بنزین سوپر نیز ۳ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شد.

در این میان برخی از اعضای کمیسیون انرژی، مجلس هم گفته‌اند که نمایندگان فعلا تصمیمی برای موضوع افزایش قیمت بنزین نگرفته‌اند.

برای تصمیم‌گیری در این زمینه وضعیت مردم را مد نظر قرار می‌دهند.

با توجه به آینده مبهم برجام و احتمال کاهش درآمدهای نفتی ایران، باید دید که دولت سیزدهم قرار است از چه راهی کسری بودجه را تامین کند

کارت-سوخت

کارت-سوخت

بنزین گران میشود

قیمت واقعی بنزین در منطقه خلیج فارس حدود ۳۸ تا ۴۰ سنت است که با قیمت دلار آزاد به حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان می‌رسد. اگر قرار بر واقعی شدن قیمت بنزین باشد، هر لیتر بنزین باید حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان شود.

این در حالی است که اکنون قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای در ایران ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین آزاد سه هزار تومان است. یعنی دولت روی هر لیتر بنزین سهمیه‌ای حدود ۹ هزار تومان و روی قیمت بنزین آزاد حدود ۸ هزار تومان یارانه پنهان می‌دهد.

البته مجلس گفته در قبال واقعی شدن قیمت بنزین می‌خواهد یارانه‌ها را هم افزایش دهد. اگرچه مشخص نیست که مبلغ یارانه‌ها چه تغییری کند و به چه کسانی پرداخت شود.

سرنوشت چه میشود ؟

گفتنی است، در روزهای گذشته اخباری مبنی بر افزایش قیمت بنزین به لیتری ۱۴ هزار تومان شنیده شده و در فضای مجازی این طور بیان می کنند که قرار است .

قیمت بنزین سال آینده به ۱۴ هزارتومان و درآمد حاصله از آن صرف افزایش یارانه نقدی مردم شود. احتمالا این همان طرح پیشنهادی است که قبل از انتخابات و به شکل بسته‌های مختلف در محل اتاق بازرگانی تهران رونمایی شده بود.

با توجه به مطالب گفته شده امید واریم قیمت بنزین به حد تعادل خود برسد و خبر بنزین گران میشود دروغی بیش نباشد ما نیز بتوانیم صرفه جویی را در تمامی وسایل به حداکثر برسانم

بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.